W jaki sposób klasyfikowany jest zużyty toner jako odpad?

Ewidencjonowanie ilości odpadów i dbanie o środowisko naturalne musi odbywać zgodnie z wieloma wymogami. Wiedzę na ten temat muszą posiadać także przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do spełniania oczekiwań i wymogów prawnych w tym zakresie. W Polsce niestety z przestrzeganiem tych praw bywa różnie, zwłaszcza, że istnieje dużo rodzajów odpadów, co niesie za sobą trudną klasyfikację. Przypadek tonerów do drukarek jest idealnym na to przykładem.

Toner i jego klasyfikacja w katalogu odpadów

Dokonując przeglądu katalogu odpadów, można zauważyć, że toner drukarski sklasyfikowany będzie pod numerami 08 03 17. Oznaczenie to podkreśla, że materiały eksploatacyjne do drukarek zawierają niebezpieczne substancje. Wspomniana numeracja nie dotyczy zwykłych, biurowych tonerów, jak np. toner do drukarki HP, który na co dzień stosowany jest do wytwarzania dokumentów. Co w takiej sytuacji powinien zrobić przedsiębiorca prowadzący biuro?

Jak postępować zgodnie z przepisami prawnymi?

Katalog odpadów pozwala nam na zakwalifikowanie tego typu zużytych materiałów pod numerami 16 02 16, czyli jako elementy, które zostały usunięte ze zużytych urządzeń. Co istotne, w przypadku wyeksploatowanych tonerów używanych do działania biurowego urządzenia drukującego nie mamy do czynienia z odpadami niebezpiecznymi. Warto zaznaczyć, że karta ewidencji odpadów choć wygląda skomplikowanie, to jej wypełnienie nie powinno nastręczać dużych trudności. Klasyfikacja jest dokładnie opisana, a postępując zgodnie ze wskazówkami będziemy mieć pewność, że działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *