Toner do drukarki a jego data ważności

Zakup zbiorczych opakowań materiałów eksploatacyjnych

Jeśli drukujemy duże ilości dokumentów, to często decydujemy się na zakup tonerów w opakowaniach zbiorczych. To sposób na zaoszczędzenie dużej kwoty pieniędzy. Toner do drukarki HP czy Canon pakowany w kilka sztuk do jednego opakowania posiada tę samą datę ważności. Stąd też zdarzają się sytuacje, kiedy to termin zdatny do ich użycia zostaje przekroczony. Czy w takiej sytuacji możemy bez obaw go wykorzystać?

Prawidłowe przechowywania tonerów do drukarek

Najczęściej data ważności tonera wynosi 2-3 lata. Jednak na jego właściwości może wpływać wiele niekorzystnych czynników. Istotny jest sposób ich przechowywania. Nadmierne nasłonecznienie, wilgoć lub wysoka temperatura mogą skrócić zachowanie odpowiednich parametrów jakościowych przez toner do drukarki HP czy także innych producentów.

Konsekwencje drukowania przeterminowanymi tonerami

Czy można drukować tonerem, którego data ważności minęła? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością, jest to ryzykowne, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że zaszkodzimy urządzeniu. Przede wszystkim tusz w tonerach nie może zaschnąć, ponieważ ma postać sproszkowaną. Jednak upływ czasu czy nieodpowiednie warunki przechowywania mogą spowodować zbrylenie zawartości. W takiej postaci może dojść do uszkodzenia sprzętu. Przeterminowane tonery wykonają wydruk, ale bardzo prawdopodobne, że w gorszej jakości. Będzie on jasny i niewyraźny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *