Dwa procesy formowania kropelek atramentu

Wydruk w temperaturze 300 stopni

Metoda termiczna to jeden ze sposobów wypełniania kartek tuszem. Wszystko dzieje się za pośrednictwem dyszy wylotowej, czyli otworu przez który krople atramentu przenoszone są na nośnik. Kartridże do drukarek atramentowych wyposażone są w wiele dysz wylotowych, które znajdują się w  pokrywie głowicy. Na niej umieszczony jest opornik, który funkcjonuje niczym grzałka. W momencie, gdy użytkownik sprzętu drukującego zażąda wydruku, to wspomniany opornik zwiększa swoją temperaturę nawet do 300°C przez 5 mikrosekund.

Proces formowania się kropelki pod wpływem temperatury

W ten sposób podgrzewana jest cienka warstwa atramentu i w rezultacie powstaje bąbelek powietrza, który działa jak tłok wypychający atrament na zewnątrz. Kropelki opuszczające kartridż sprawiają, że atrament napełnia komorę. Długość całego cyklu to przeciętnie 80 mikrosekund. Wielu producentów stworzyło własną specyfikację wspomnianej technologii w zależności od konstrukcji komory.

Cyfrowe powstawanie kropli atramentu

Kolejnym sposobem na powstawanie kropli atramentu w głowicy drukarki jest cyfrowa technika przenoszenia na nośnik druku. Metoda ta polega na aktywizacji elementu Piezo poprzez przyłożenie do niego napięcia elektrycznego. Wspomniane Piezo zmienia swoją objętość i tworzy coś na wzór membrany, dzięki czemu wypychany jest atrament przez głowicę wprost na papier. W przypadku tej metody nie dochodzi do nagłego wzrostu temperatury, jak to ma miejsce w przypadku drukarek wykorzystujących metodę termiczną.

Patent firmy Epson

Metoda piezoelektryczna to technologia, która została opatentowana przez inżynierów firmy Epson. Pozostali producenci zdecydowali się na stosowanie metody termicznej, gdyż główną zaletą tego sposobu są niskie koszty produkcji. Stąd też na pytanie, jaki tusz do drukarki HP będzie odpowiedni, można z pewnością odpowiedzieć, że ten wykorzystujący metodę termiczną. Metoda piezoelektryczna druku jest stosowana głównie przez Epson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *